O naszym patronie

„… Jesteśmy w pół drogi. Droga pędzi z nami bez wytchnienia. Chciałbym i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”.

                  K.I. Gałczyński
Więcej...

Kontakt

Tel.: +48 606 233 284

Adres: Jerzmanowice 84 B

32-048  Jerzmanowice

Więcej...

Marcin Pawlak - Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce

Pamiętam Grzegorza jeszcze z czasów, gdy zaczynał pracę w ZDW. Byłem wówczas członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego odpowiedzialnym, m.in. za transport i drogi. Podczas konkursu na stanowisko dyrektora ZDW zauważyłem, że relacje międzyludzkie są dla niego kluczowe w zarządzaniu organizacją. Od razu pomyślałem, że ten człowiek ma osobowość. Później w czasie naszej współpracy przekonałem się, że za jego słowami szły również czyny.

Do swojej pracy podchodził z pasją. Można być dobrym specjalistą i pracować dla pieniędzy, ale gdy dla kogoś praca jest pasją, to zawsze jest on o kilka kroków przed innymi. Przypominam sobie taką sytuację, już jako burmistrz Dobczyc zabiegałem o dwie sprawy: o obwodnicę miasta i o modernizację drogi do Krakowa. Grzegorz dostrzegł niezwykłą wagę obwodnicy i to, że jest ona miastu naprawdę potrzebna. W kwestii modernizacji Grzegorz powiedział: „Zróbcie więcej”. Zaproponował, żeby porozumieć się z innymi samorządami i w efekcie ZDW z udziałem gmin zmodernizował drogi z Wieliczki do Mszany Dolnej (DW 964) i z Łapczycy do Biertowic (DW 967). Nawet nie marzyliśmy o tym wcześniej.

Takie podejście było dla niego charakterystyczne. Jeśli był do czegoś przekonany, potrafił być niesłychanie konsekwentny. No i skuteczny. Nie patrzył na pojedyncze drogi, ale widział cały układ komunikacyjny. To była niezwykle cenna umiejętność.

Przy tym wszystkim Grzegorz był niesłychanie skromny. Nie zabiegał o zaszczyty. Nie chciał być na świeczniku, ani żeby o nim pisać. Zapraszany na uroczystości otwarcia dróg zwykle odmawiał. Mówił: „Niech inni otwierają, ja skupię się na swojej pracy”.

Mimo że Grzegorz przyjął już tytuł „Zasłużonego dla Ziemi Dobczyckiej”, chcieliśmy go uhonorować za zasługi dla naszej gminy oraz województwa małopolskiego także po jego śmierci. Dlatego 31 lipca 2013 r. Rada Miejska w Dobczycach podjęła uchwałę o nadaniu najdłuższemu mostowi w Małopolsce imienia Grzegorza Stecha. Nie muszę mówić o tym, że to most, który właśnie on budował.